Program

Fading Community wygrywa konkurs Filmteractive Festival!

Fading Community, projekt Pawła Grzyba, został uznany za najlepszy pomysł zgłoszony w Filmteractive Festival. Oprócz prawa pierwokupu projektu przez sponsorów imprezy, Paweł otrzymał 10 000 PLN oraz grant na studia podyplomowe w łódzkiej filmówce.


Pomysł Pawła to interaktywny film dokumentalny. Użytkownicy odwiedzający stronę internetową zostają przeniesieni do miasta Dundee w Szkocji, gdzie wkradną się w najwyższy blok mieszkalny na Wyspach. Okazją do wycieczki są plany zburzenia budynku, więc niedługo taką podróż będzie można odbyć jedynie w świecie wirtualnym.
Klikając na piętra i przedmioty użytkownik zwiedza budynek, poznaje mieszkańców bloku oraz ich historię. Wszystko, co widać i słychać na stronie jest autentyczne, na każdym piętrze można zobaczyć widok z okna i „wejść” w klimat społeczności bloku.


W opinii Jury Paweł zaproponował najbardziej kompletny pomysł, połączenie wideo oraz elementów interaktywnych, które może służyć nie tylko wirtualnej podróży po specyficznym miejscu, lecz również dokumentuje życie mieszkańców budynku. Fading Community to próba wniknięcia
w miejsce, w którym czas zatrzymał się wiele lat temu.
Paweł otrzymał również nagrodę publiczności – rower miejski Artist Yellow ufundowany przez Zasada Group.


Drugie miejsce i 5 000 PLN przypadły Janowi Groblińskiemu za jego projekt „Stacjonarny rower miejski”. Janek potraktował „interactive” zupełnie inaczej niż Paweł i połączył rowerek do ćwiczeń z filmowa podróżą po Łodzi. Film jest wyświetlany, kiedy widz pedałuje. Ponieważ prędkość jazdy ma wpływ na szybkość przesuwania się obrazów, widz uzyskuje wrażenie podróży po mieście. Tak oto użytkownik dosłownie napędza program, który – dodatkowo- stwarza duże możliwości rozwoju we współpracy z firmami i urzędami.


Miejsce trzecie i nagroda 2 500 PLN powędrowała do Marcina Kowalczyka oraz Michała Kucharczyka, twórców coradzicie.pl – sfabularyzowanej oferty sprzedaży przy pomocy serialu internetowego. Autorzy postanowili wykorzystać wrodzoną skłonność Polaków do doradzania i fabułę swojego serialu skoncentrowali wokół pytania „co jest dobre dla Flawiana”. Flawian, zawiedziony swoimi własnymi wyborami życiowymi, postanawia oddać się w ręce internautów. Teraz to widzowie przejmują kontrolę i decydują co Flawian zrobi w ciągu dnia – właśnie ich decyzje będą składać się na scenariusz kolejnych odcinków.


Na pierwszą edycję konkursu Filmteractive Festival wpłynęło 25 zgłoszeń, z czego do ścisłego finału jury konkursowe zakwalifikowało 5. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na drodze realizacji własnych pomysłów.



Filmteractive 2011 – podsumowanie

Kim jest Rosa von Braun? Jak Holly Łódź wykorzysta potencjał przemysłów kreatywnych?
Czy studenci złapią bakcyla Nowych Mediów? O tym, czym jest kreatywność w interaktywności
i kto za to zapłaci mówiono, debatowano, spierano się i dyskutowano. A wszystko to w murach łódzkiej filmówki i z udziałem światowej sławy gości.

„Miasto musi być kreatywne, rozwijać kulturę i sztukę” – w ten sposób można podsumować wystąpienie Bartłomieja Wojdaka z Urzędu Miasta Łodzi. HollyŁódź – jak nazywa się Łódź ze względu na silne związki z filmem – krok po kroku realizuje strategię miasta przemysłów kreatywnych, i właśnie zapewnienie co do kontynuowania tego kierunku usłyszeli gości e na początku drugiego dnia Filmteractive Festival.


Temat HollyŁódź poruszył również prof. Ryszard Kluszczyński z Katedry Mediów i Kultury Audowizualnej UŁ. - Studenci nie tylko chcą, ale i muszą wiedzieć jak wykorzystywać nowe media w praktyce – stwierdził wykładowca. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu nowego kierunku studiów, wzorowanego na rozwiązaniach zachodnich. Już teraz kadra profesorska pod wodzą prof. Kluszczyńskiego dba o to, żeby studenci potrafili stworzyć atrakcyjny interface czy prezentację we flashu. Kierunek „Nowe Media” pozwoli wykształcić ludzi wyspecjalizowanych w tej dziedzinie, którzy zawsze znajda swoje miejsce na rynku pracy. Nie trzeba być jednak specjalistą, żeby zaistnieć w Internecie i przy okazji na tym zarobić. Współpraca z YouTube może okazać się owocna, bo - jak mówiła Zofia Bajkowska, manager Rozwoju Nowych Biznesów - serwis potrzebuje autorskich filmów tworzonych przez kreatywnych ludzi. Unaocznia to projekt "Life In a day pełnometrażowego filmu stworzonego z krótkich materiałów wideo nadesłanych przez użytkowników z całego świata.




Z kolei Olgierd Cygan, szef agencji interaktywnej Digital One i pomysłodawca Filmteractive Festival skoncentrował się na promowaniu marki poprzez filmy zamieszczane w Internecie Branded Content to pomysł na ciekawą reklamę, która nie musi być ani agresywna ani dosłowna. Warunki te spełniała m.in.kampania Range Rover'a "Beeing Harry", w której internauci oglądali serial i decydowali o dalszym rozwoju wydarzeń. Nazwa marki nawet nie musiała pojawić się w projekcie,mimo to – w dłuższym przedziale czasu - przyniosła firmie wyraźne korzyści.Na równie oryginalny pomysł wpadli muzycy z Arcade’s Fire, którzy – do spółki z inżynierami Google – stworzyli projekt "The Wilderness Downhill". Dzięki Google Maps widz może połączyć stałe elementy teledysku z mapą swojej miejscowości wygenerowaną przez oprogramowanie. Wszystko to podane w ramach promocji muzyki i pokazania możliwości formatu HTML 5.


O tym jak brzmi „The Voice of Poland” opowiadał Mariusz Stecki z iTVP HD, zajmujący się wdrażaniem nowych rozwiązań w multimediach.
Zgodnie z opisem przestawionym przez Mariusza Steckiego „program zaczyna się w Internecie, przenika na szklany ekran telewizora i wraca do sieci”. Opinie, komentarze i pytania odbiorców to najważniejsze czynniki determinujące kształt tego co pojawi się na ekranie. Polski show to, rozbudowany o elementy interaktywne, format zakupiony w Holandii. Polacy postawili jednak na ścisłą zależność między Internetem a telewizją,
co procentuje w postaci zaangażowania widzów i popularności programu.



Skoro dotrwaliście do tego momentu to najwyższy czas, by dowiedzieć się kim jest tajemnicza Rosa von Braun. Jej sekret częściowo zdradził Dawid Marcinkowski, reżyser pierwszego fabularnego filmu interaktywnego SUFFERROSA. Zdradził sekret opowiadając o zaginionej kobiecie i poszukującym jej detektywie. Reszty musicie dowiedzieć się sami oglądając poszczególne sceny i decydując, co ma robić bohater - w które drzwi wejść, przed kim uciekać i od kogo wyciągnąć potrzebne informacje. Zrealizowany w estetyce noir film to największy dotychczasowy interaktywny projekt storytelling, który treścią zadowoli odbiorcę starszego, a formą zaskoczy młodego.





Wszystkich twórców intryguje jedno: skąd wziąć na to wszystko fundusze? Swoim pomysłem z festiwalową widownią podzielił się Artur Wyrzykowski, reżyser finansowanego przez internautów filmu "Wszystko". I właśnie prawie wszystko - czyli kwotę 48 306 zł - młody twórca zebrał dzięki crowdsourcingowi. Za jego 16-minutowy film zapłacił "tłum" czyli internauci, którzy zobaczyli stronę wszystko.net i uznali, że projekt jest interesujący i chcą go wesprzeć. „Wszyscy” zdecydowali, że chcą "Wszystko" i w dodatku byli gotowi za to zapłacić.


Trudne związki kultury i przedsiębiorczości były tematem panelu dyskusyjnego, podczas którego zastanawiano się co nowe media mogą zaoferować twórcom. Czy artyści przestali tworzyć sztukę, że zaczęli produkować kontent? Czy współpraca biznesowa to sprzedanie artystycznych ideałów? Wreszcie, czy artysta zdobywający sławę w Sieci nadal jest artystą? O tych, i wielu innych zadnieniach rozmawiali między innymi przedstawiciele Onetu, Agory, łódzkiej filmówki oraz Silk – jedna z najbardziej rozpoznawanych twarzy Internetu. Internet jest przestrzenią działalności ekonomicznej, w której warto wykorzystać nowe media, które dostarczają innych form wypowiedzi artystycznej, a od samego produktu często ważniejsza jest jego promocja tak można podsumować debatę. Nie oznacza to jednak, że sztuka nie żyje. Wręcz przeciwnie – zainteresowanie artystami w sieci ciągle wzrasta, przede wszystkim ze względu na jakość i unikatowość ich dzieł.


Nowe rozwiązania, kreatywność i pula dobrze zainwestowanych pieniędzy - godziny prelekcji, pokazów oraz oficjalnych i nieoficjalnych rozmów pokazały jak współistnieją te trzy sfery i co robić, by zapewnić im dalszy rozwój. Skutki tegorocznych inspiracji będziemy mieli okazję zobaczyć za rok na kolejnej edycji festiwalu Filmteractive Festival.

Katarzyna Nowak



Pierwszy dzień już za nami…


Video w Internecie, interaktywność w filmie i formaty cross mediowe to główne tematy wykładów pierwszego dnia Filmteractive festival. W Łodzi spotkali się twórcy filmu, przedstawiciele branży interaktywnej oraz ludzie świata biznesu i mediów. Wśród innowacyjnych propozycji znalazły się pomysły dotyczące konwergencji filmu, gier i Internetu, w różny sposób wykorzystujące technologiczne możliwości.

„Video w Internecie – jak zmieniają się zachowania odbiorców” - tak brzmiał tytuł pierwszego festiwalowego wykładu, wygłoszonego przez Aleksandra Szafaryna z firmy Gemius, lidera na rynku badań Internetu. Słuchacze mogli dowiedzieć się jak wiele nowych filmów video pojawia się w Internecie. Liczby mówią same za siebie - tylko w pierwszym półroczu 2011 roku w sieci pojawiło się aż 231 mln filmów video, nie wliczając w to, np. relacji z wydarzeń sportowych. Innym zaskakującym faktem jest brak zależności miedzy czynnikami demograficznymi a odbiorem. W każdej kategorii większość osób wykazywało znajomość z telewizją lub video w Internecie.


Z największym zainteresowaniem spotkała się prelekcja światowej sławy operatora, reżysera i scenarzysty Sławomira Idziaka. Punktem wyjścia do dalszych rozważań było twierdzenie, że widz nie chce już być tylko biernym odbiorcą, ale także chce współtworzyć . Wykład koncentrował się głównie na interaktywności w filmie w nawiązaniu do Plenerów Film Spring Open 2012 Interaktywna Dramaturgia, którego Sławomir Idziak jest również organizatorem. Zdaniem, które najlepiej podsumowuje wykład są słowa prelegenta „Przyszłość dramaturgii filmowej to opowiadanie interaktywne.”


O tym, jak angażować konsumentów wykorzystując potencjał nowych mediów opowiadał Andrew Pillar z FremantleMedia, jednej z największych firm producenckich na świecie.


Następnie po zakończeniu części przedpołudniowej nastąpił czas dla dziennikarzy i gości, którzy mieli okazję porozmawiać, wymienić spostrzeżenia i uwagi z prelegentami i uczestnikami festiwalu.


Tuż po przerwie miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Agory, IAB Polska oraz serwisów internetowych - onet.pl oraz iplex.pl. Dzięki takiej formule uczestnicy festiwalu mogli poznać różne punkty widzenia oraz posłuchać ciekawej rozmowy, w której prelegenci przedstawiali swoje stanowiska, dzielili się wiedzą i doświadczeniem. „Reklama jest przesiąknięta korupcją” stwierdził jeden z rozmówców wywołując poruszenie wśród gości. Najlepszym podsumowaniem panelu okazało się jednak zdanie „Wszyscy potrzebujemy tego tlenu, jakim są pieniądze”, które w obliczu ciągle rozwijającej się technologii zdaje się być niezwykle trafne.


Wiele emocji wywołało również wystąpienie Marty Gomes pracującej dla portugalskiej beActive, która zaintrygowała słuchaczy swoimi projektami – „Sofia’s Diary”, skierowanego głównie do młodzieży oraz „Final Punishment” - formatu szukającego dorosłego odbiorcy. Seriale internetowe, do których pisze scenariusze opierają się na technice cross media storytelling. Widzowie aktywnie biorą udział w tworzeniu fabuły i pomagają ekranowym bohaterom w podejmowaniu decyzji, które wpłyną na dalszy rozwój akcji. Wykład Gomes wywołał wiele pytań, a rozmowy na jego temat jeszcze przez długi czas były słyszane na festiwalowych korytarzach.


Uczestnicy festiwalu po bloku wykładów mogli zobaczyć jak interaktywność wygląda w praktyce, dzięki prezentacji shortlisty prac konkursowych Filmteractive Festival. Jednak spośród pięciu twórców zakwalifikowanych do finału, najlepszy okazał się projekt Pawła Grzyba pt. „Fading Comunity”.


Zwieńczeniem niezwykle aktywnego i pełnego wrażeń dnia było After Party połączone z galą wręczenia nagród, które odbyło się w klubie Elektrownia w łódzkiej Manufakturze. Impreza, która była świetną okazją do nawiązania nowych znajomości i prowadzenia niekończących się rozmów rozpoczęła się od koncertu Silka, artysty i reżysera który w ostatnim czasie stał się gwiazdą serwisu You Tube. Podczas After Party zaprezentował utwory ze swojego albumu zatytułowanego „Love against the machine”. Dzięki świetnej muzyce i niezwykłym ludziom festiwalowe After Party z całą pewnością można uznać za udane!


"Content is the king" – panel dyskusyjny.

„Content is the king! Co przyciąga ludzi i dlaczego to musi być video” pod takim tytułem odbył się pierwszego dnia festiwalu panel dyskusyjny, którego uczestnikami byli przedstawiciele największych agencji interaktywnych i serwisów internetowych, takich jak IAB Polska, Agora, Onet.pl i iplex.pl.

Podczas dyskusji poruszone zostały tematy budżetu, regulacji prawnych, piractwa oraz kwestii wprowadzenia płatności za video. Dzięki formule panelu dyskusyjnego uczestnicy festiwalu mogli poznać różne punkty widzenia oraz posłuchać ciekawej rozmowy, w której prelegenci przedstawiali swoje stanowiska, dzielili się wiedzą i doświadczeniem.

Podczas dyskusji największe emocje wywołała sprawa wprowadzania regulacji prawnych. Rozmówcy w głównej mierze zajęli się sprawą serwisu Youtube, który jako największy gracz audiowizualny nie podlega regulacjom prawnym, co sprawia, że staje się bezkonkurencyjny.

Uczestnicy panelu swoją żywą i niezwykle merytoryczną dyskusją wywołali wśród gości festiwalu wiele pytań i wątpliwości, a rozmowy trwały jeszcze długo po zakończeniu wystąpienia.


Dzień 1 – wyklad Sławomira Idziaka

"W Średniowieczu aktor był zawodem podejrzanym wpuszczany na solony od kuchni i po spektaklu szybko przepędzany. W XX wieku został zawodem królewskim. Zawładnął umysłami milionów, wspiął się na szczyty w każdej dziedzinie życia społecznego. Dzisiaj na początku XXI wieku każdy chce być aktorem. Nie chcemy być tylko widzami, chcemy uczestniczyć" – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie Sławomir Idziak, jeden z najciekawszych gości Filmteractive Festival.

"Dziś to jest jutro"


Podczas rannych prelekcji pierwszego dnia Filmteractive Festival publiczność miała okazję wysłuchać wykładu światowej sławy operatora, reżysera i scenarzysty Sławomira Idziaka. Tematem wystąpienia była "Interaktywność w filmie w nawiązaniu do Plenerów Film Spring Open 2012 Interaktywna dramaturgia". Autor projektu opowiadał o inicjatywie Film Spring Open, międzynarodowym przedsięwzięciu, którego nadrzędnym celem jest budowanie,
zrzeszanie i edukacja młodych twórców filmowych z całego świata powiązanych chęcią wspólnej realizacji swoich pomysłów.


Dzięki temu projektowi nieznający się ludzie z całego świata kontaktują się za pomocą strony internetowej zrzeszając się w grupy by wspólnie, interaktywnie współtworzyć projekty filmowe. W dotychczasowych edycjach udział brali filmowcy miedzy innymi z Polski, Bośni i Chorwacji, gdzie wspólnie tworzyli projekty nowych technologii, stające się przyszłością kinematografii. "Opowiadanie interaktywne to przyszłość dramaturgii filmowej. Dziś to jest jutro" - podkreślił autor przedsięwzięcia.


Głównym przekazem płynącym z wykładu była również zmiana pozycji widza, który nie chce być już tylko biernym odbiorcą, ale chce także współtworzyć. "I taką, nową jakość możemy uzyskać dzięki Internetowi, bo to właśnie dzięki niemu jesteśmy technicznie gotowi, aby widz mógł sam wybrać bohatera za którym będzie podążał." - wyjaśnia Sławomir Idziak.


Historie niezawodnej przyjaźni z Renault na Filmteractive Festival!

Teresa Wielowieyska, szefowa Działu Reklamy Renault Polska, drugiego dnia Filmteractive Festival przedstawi najnowszą kampanię reklamową francuskiego koncernu samochodowego prowadzoną w serwisie YouTube.

"Historię niezawodnej przyjaźni" możecie obejrzeć na oficjalnym kanale Renault Polska: http://www.youtube.com/user/RenaultPL


Silk gościem Filmteractive Festival!

Kilka miesięcy temu stał się obiektem zainteresowania ze strony mediów i zazdrości ze strony raperów. Silk, bo o nim mowa, to jednak nie tylko gwiazda You Tube (jego najpopularniejszy teledysk zaliczył ponad 2,5 miliona odsłon), ale również artysta i reżyser.

To, co ma do powiedzenia w kwestii promocji muzyki w Internecie usłyszycie w trakcie panelu „Co nowe media mogą zaoferować twórcom?”. Silk, uznawany za wschodząca gwiazdę Internetu,
pojawi się również na After Party, gdzie zaśpiewa utwory ze swojego 3-płytowego albumu zatytułowanego „Love Against the Machine”.


Gala i Afterparty

Gala Filmteractive Festival odbędzie się 22 września o godzinie 20.00 w Klubie Elektrownia RP zlokalizowanym na rynku Manufaktury.
W trakcie gali zostaną rozdane nagrody w konkursie na najbardziej innowacyjne pomysły dotyczące wykorzystania wideo w nowych mediach.

Pomiędzy galą, a afterparty zapraszamy na występ Silka - MC / internet performera / video producenta, który zaprezentuje wraz ze swoim składem utwory z najnowszej płyty LOVE AGAINST THE MACHINE.

Ostatnią częścia programu jest afterparty, które potrwa do późnych godzin nocnych przy dźwiękach klubowych.


Prowadzący

Dwa dni festiwalowe oraz wieczorną galę poprowadzi Paweł Burczyk absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie oraz aktor Teatru Dramatycznego. Zdobywca takich nagród jak Złota Podkowa, a także Nagroda Walijskiej Akademii Filmowej.


Mamy wielką przyjemność ogłosić nazwiska autorów pięciu najlepszych prac w konkursie Filmteractive Festival.

Decyzją jury w składzie:
prof.dr.hab. Ryszard Kluszczyński (Uniwersytet Łódzki)
Dawid Marcinkowski (Sufferrosa.com),
Michał Owczarek (Digital One),
Krzysztof Franek (PWSFTViT),
Tomasz Czudowski (YouTube),
oraz Adam Bąkowski (Onet.pl),



do finału zakwalifikowali się* :

Jan Grobliński - Stacjonarny Rower Miejski
Paweł Grzyb - Fading Community
Michał Kucharczyk - Coradzicie.pl (współtworca: Marcin Kowalczyk)
Mateusz Kustra - Streaming Online
Marcin Pucyk - Kick the Bad ad out (współtworca: Jakub Śledź)

Finaliści konkursu zaprezentują swoje prace podczas pierwszego dnia Filmteractive Festival.

Do zwycięzców powędrują nagrody:

Pierwsze miejsce:
10000PLN oraz grant na studia podyplomowe na Wydziale Organizacji Produkcji Mediów Cyfrowych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Drugie miejsce: 5000PLN

Trzecie miejsce: 2500PLN

Na autora najciekawszego pomysłu, wybranego przez głosowanie publiczności, czeka rower ufundowany przez Zasada Group.
Z osobami zakwalifikowanymi do finału, skontaktujemy się celem przygotowania prezentacji prac podczas pierwszego dnia
Filmteractive Festival - 22 września.
Serdecznie gratulujemy Finalistom i dziękujemy wszystkim, za zgłoszone prace.

*kolejność alfabetyczna


Łódzką Szkołę Filmową z okazji Filmteractive Festival odwiedzi
Sławomir Idziak

Łódzką Szkołę Filmową z okazji Filmteractive Festival odwiedzi Sławomir Idziak, najbardziej znany polski operator. Twórca zdjęć do takich filmów jak „Helikopter w ogniu”, jako swoje najnowsze osiągnięcie uznaje bycie operatorem do pierwszego polskiego filmu 3D „Bitwa Warszawska”.

Na Filmteractive Festival, Sławomir Idziak będzie mówił o kinie w obliczu Nowych Mediów i technologii, a także o fascynacji kinem 3D.


Masz niepowtarzalną okazję udziału w Filmteractive Festival!

Poszukujemy młodych ludzi, którzy z chęcią pomogliby w tworzeniu festiwalu.

Szukamy grupy wolontariuszy z dobrą znajomością języka angielskiego. Zgłoszenia przyjmujemy poprzez Formularz Zgłoszeniowy.

50 akredytacji dla Studentów!

Masz niepowtarzalną okazję udziału w Filmteractive Festival!

Drogi Studencie, jeśli interesujesz się nowymi mediami, branżą reklamową, chcesz nawiązać kontakty, albo jesteś pasjonatem sztuki filmowej, to właśnie Ty otrzymasz jedną z 50 darmowych wejściówek na Filmteractive Festival.

Uzupełnij Formularz Zgłoszeniowy i przekonaj nas, że musisz wziąć udział w 1 edycji Filmteractive Festival.

Dziękujemy,
Twoj email został dodany.